ATS-10G-41-C2-R0
Advanced Thermal Solutions
984-ATS-10G-41-C2-R0
ATS-10G-41-C2-R0
Mfr.:
Description:
Heat Sinks pushPIN Heat Sink Assembly, Fine-Pitch/Straight, Hole: 4-Corner, Blue, T766
Lifecycle:
New At Mouser
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
8 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Advanced Thermal Solutions
Product Category: Heat Sinks
RoHS:
Push Pin
Rectangular Fin
10.03 deg C/W
2.280" (57.90mm)
2.400" (60.96mm)
0.700" (17.78mm)
Brand: Advanced Thermal Solutions
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Packaging: Tray
Product Type: Heat Sinks
Series: pushPIN(TM)
Factory Pack Quantity: 25
Subcategory: Heat Sinks
Tradename: pushPIN
Type: Top Mount
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
USHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Straight & Cross-Cut Heat Sinks
Advanced Thermal Solutions Straight and Cross-Cut Heat Sinks are suitable for various applications where the direction of the airflow is ambiguous. Straight-fin heat sinks are available for component sizes from 10mm x 10mm to 60mm x 60mm, and they can be attached to the device using double-sided thermal adhesive, Z-clip, or maxiGRIP™ technology. Cross-cut heat sinks from Advanced Thermal Solutions offer high efficiency and low pressure drop, and are fabricated from extruded aluminum to minimize thermal resistance.