DR1040-101-R
Eaton Electronics
704-DR1040-101-R
DR1040-101-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 100uH 1.35A 225mOhms
ECAD Model:
In Stock: 959
Stock:
959 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 850)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Shielded
101 uH
30 %
1.25 A
304 mOhms
1.25 A
- 40 C
+ 125 C
Standard
10.5 mm
10.3 mm
4 mm
Ferrite
DR1040
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Power
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Drum
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 850
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz