DR1050-3R3-R
Eaton Electronics
704-DR1050-3R3-R
DR1050-3R3-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 3.3uH 8.2A 8.0mOhms
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
1,000
Expected 03/06/2026
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Shielded
3.21 uH
30 %
6.5 A
10 mOhms
8.2 A
Standard
10.5 mm
10.3 mm
5 mm
Ferrite
DR1050
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz