FP1007R3-R17-R
Eaton Electronics
704-FP1007R3-R17-R
FP1007R3-R17-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 170nH 66A Flat-Pac FP1007
ECAD Model:
In Stock: 860
Stock:
860 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 650)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Frequency Power Choke
10.2 mm x 7.8 mm x 7.3 mm
Unshielded
175 nH
10 %
61 A
290 uOhms
66 A
- 40 C
+ 125 C
Standard
10.4 mm
8 mm
7.5 mm
Ferrite
FP1007
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: High Current
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 650
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz