LD39150DT33-R
STMicroelectronics
511-LD39150DT33-R
LD39150DT33-R
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators Bicmos Vltg Regulatr Ultra Lo Drop
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
4,975
Expected 14/09/2026
Expected 21/09/2026
Factory Lead Time:
14
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
TO-252-3
3.3 V
1.5 A
1 Output
Positive
2.5 mA
2.5 V
6 V
Fixed
- 40 C
+ 125 C
40 mV
LD39150
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: SG
Dropout Voltage - Max: 80 mV at 300 mA
Ib - Input Bias Current: 1 mA
Line Regulation: 0.04 %
Load Regulation: 0.06 %/A
Product Type: LDO Voltage Regulators
Reference Voltage: 1.22 V
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Voltage Regulation Accuracy: 1.5 %
Unit Weight: 350 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Low Dropout (LDO) Regulators
Ultralow Dropout LDOs
STMicroelectronics Ultra Low Dropout LDOs are a wide range of low and medium-power LDO regulators with ultralow dropout and fast transient response. These ultralow LDOs simplify the design of high-efficiency, cost-effective linear power management (from 50mA to 3A of continuous load current). This makes them ideal for DSPs, MCUs, and FPGAs.